Úvod 2011
Modřice Orienteering cup 2011
Pořadatelé děkují všem za účast a těší se na viděnou v dalším ročníku.
Výsledky zveřejněny ZDE .
Přidány vybrané fotografie ze závodu ZDE od známého Modřického fotografa Miroslava Hájka.
Děkujeme všem sponzorům a partnerům za podporu a věnované ceny.
Jak probíhá závod v orientačním běhu ?
Popis průběhu závodu pro začátečníky a všechny, kteří si chtějí zkusit orientační běh.
Pokud se rozhodnete startovat a nejste vlastníkem SI čipu, je lepší se na závod předem přihlásit přes internet, aby vám byl čip rezervován. V den závodu se, prosím, dostavte v dobu uvedenou v pokynech k závodu na prezentaci, kde pořadateli oznámíte, že jste se dostavili, zaplatíte startovné a pořadatelé vám řeknou startovní čas a půjčí vám čip.
Cca 10 minut před startovním časem se dostavíte na start, kde vás pořadatel bude dál instruovat. Na startu vás čeká vymazání dat z čipu (čip je třeba před každým závodem vynulovat, aby neobsahoval data předchozích závodů) a kontrola vymazání dat. K mazání a kontrole jsou na startu umístěny speciálně označené kontroly. Čip se v kontrole nechá do doby, než zabliká a zapípá. Poté je čip připraven pro nastávající závod.
V čas startu vám pořadatel vydá mapu a vystartujete na trať. Není nutné závod běžet, můžete si kontroly obejít pěšky pro radost z jejich nacházení.
Trať závodu není vytyčena v terénu jako v jiných sportech. Je pouze zakreslena fialovou nebo červenou barvou do mapy, Start se značí trojúhelníkem, čarami spojená kolečka s pořadovými čísly označují kontroly, které trať vymezují a cíl je zakreslen dvojitým kroužkem. Objekt kontroly je vždy uprostřed kolečka. V terénu se stanoviště kontrol umisťují na význačné situační či terénní prvky (skály, kameny, prameny, světliny, posedy, krmelce, křižovatky, jámy, kupky apod.). Při delších tratích jsou na vybrané kontroly umísťovány občerstvovací stanice, kde může závodník doplnit ztracené tekutiny. O přesném umístění každé kontroly se dozvíte z popisu kontrol (např. východní roh plotu). V něm je uvedeno také kódové číslo kontroly, podle kterého se můžete při závodě přesvědčit, že jste na kontrole, kterou hledáte.
Měřítko mapy určuje poměr zmenšení skutečnosti (terénu) ku kresbě mapy. Měřítko map pro orientační běh je většinou 1 : 15 000, tzn. 1 cm na mapě je 150 m v terénu.
Pokud jste zvyklí na mapy turistické nebo se orientovat v plánech měst, nemusíte se mapy OB bát. Symboly a značky jsou pro OB podobné a navíc se náš závod koná v ulicích města Modřice, jehož obyvatelé vám v případě ztráty orientace poradí, kudy zpět k sokolovně.
Kontrola při každém vložení čipu zabliká a zapípá. Pokud by se náhodou stalo, že nezapípá a nezabliká (mohla by dojít baterie, ale většinou se nestává), zkuste čip vyndat a znovu kontrolu orazit. Jestliže ani podruhé nezapípá a nezabliká, jsou na stojanu kontroly umístěny kleště, kterými se průchod kontrolou zaznamená do mapy a pokračujete na další kontroly podle pořadí. Po doběhu v cíli se pak oražená mapa ukáže pořadateli pro kontrolu průchodu kontrolou.
Je důležité kontroly orazit v daném pořadí, jinak budete diskvalifikování (v čipu se data ukládají postupně). Pokud orazíte jinou kontrolu (spletete te se nebo úmyslně orazíte kontrolu navíc), nevadí to v případě, že orazíte všechny své kontroly ve správném pořadí. V PC se do závodu vyhodnotí data z vašich (správných) kontrol.
Jakmile jste orazili všechny kontroly, doběhněte do cíle a orazte cílovou kontrolu (do čipu se načte cílový čas). V koridoru z cíle vás čeká vyčtení čipu (načtení dat do PC pořadatele) ve speciální vyčítací jednotce a tiskárna vám vytiskne váš výsledný čas s mezičasy (jak dlouho jste hledali každou z kontrol) a pokud máte půjčený čip, pořadatel si jej vezme zpět. Výsledky a postupy si můžete v cíli porovnat s ostatními.Teď už jen k občerstvení a jakmile všichni doběhnou, nastává vyhlášení výsledků a předání cen.
Přejeme hodně štěstí při hledání kontrol !!!
Více v ABC orientačního běhu : zde